Leasing na samochód dla małych przedsiębiorstw
Umowa leasingowa to jedna z korzystniejszych form finansowania samochodu w działalności gospodarczej.
Dlaczego warto wybrać leasing?
W małych, jednoosobowych działalnościach gospodarczych, to bardzo korzystne rozwiązanie. Nie wymaga posiadania środków na etapie zakupu samochodu. Formalności niosą za sobą znacznie mniej restrykcji, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kredytu i nie wymaga się szczególnych zabezpieczeń.
Leasing daje również szereg korzyści, płynących z dopuszczalnych w prawie podatkowym ulg i odliczeń. Sam pojazd, po wygaśnięciu umowy leasingowej, może zostać przez leasingobiorcę wykupiony w atrakcyjnej dla niego cenie.
Dostępne formy leasingu w małych działalnościach gospodarczych
W mikroprzedsiębiorstwach leasing samochodu może przybrać dwojaką postać – leasingu finansowego lub leasingu operacyjnego.
Ten pierwszy, w dużym skrócie, polega na konieczności amortyzacji oraz uwzględnienia kosztu podatku VAT, który musi zostać sfinansowany z góry – za cały okres leasingu pojazdu. Choć rozwiązanie sumarycznie jest korzystne, bywa wybierane dość rzadko z racji konieczności dokonania sporej inwestycji na starcie. Druga forma – leasing operacyjny, wydaje się więc, z punktu widzenia przedsiębiorcy, korzystniejszym rozwiązaniem. W tej opcji możliwe jest odliczenie od kosztów uzyskania przychodów nawet całej kwoty ratalnej netto, podatek VAT odlicza się w połowie lub nawet całości, w zależności od tego jak wykorzystywany jest leasingowany pojazd (wyłącznie dla firmy czy również w celach prywatnych).