Zmiany prawne w leasingu samochodów w 2019 roku
Wprowadzone przez ustawodawcę w bieżącym roku zmiany prawne obejmą również formalności związane z leasingiem samochodów.
Przepisy budzą wiele kontrowersji i burzliwych dyskusji, wiele z nich niekorzystnie wpływa bowiem na opłacalność leasingu. Ocenia się, że zmiany dotykają osób, które samochody w leasingu wykorzystują do celów mieszanych (a to bardzo duża część leasingobiorców). Co więcej, znacząca część zmian prawnych dotyczy nie tylko nowych umów, zawieranych po 1 stycznia 2019 roku, ale również tych, które zostały zawarte wcześniej.
Sprawdźmy, na czym będą polegały zmiany:
- Wprowadzony został limit w leasingu operacyjnym samochodów osobowych – kwota 150 000zł dla aut spalinowych i hybrydowych oraz 225 000zł w przypadku samochodów elektrycznych.
- Zwiększony został natomiast limit amortyzacji. Dla samochodów osobowych spalinowych lub hybrydowych wynosi 150 000zł, natomiast w przypadku elektrycznych – 225 000zł.
- Obniżeniu ulegnie wysokość procentowa możliwych do odliczenia kosztów (warsztatowych, serwisowych, paliwa, etc.) w leasingu mieszanym (zostaną obniżone do 75%).
- Zaś same wydatki leasingowe nie zostały objęte obostrzeniem 75%, ale tylko wtedy, kiedy w racie leasingowej ujęty jest tylko koszt finansowania. Natomiast opłaty eksploatacyjne (jeśli ujęte są w racie leasingu), obwarowane są ograniczeniem owych 75%.